Bylinkárka z dedinky Prosiek…

Volám sa Lenka a bylinky mám v pamäti od detstva.
Ako to začalo?

“Desiatky nachodených kilometrov po lúkach Liptova.”

Môj príbeh bylinkárky začal už v detstve. Čaje mojej starkej nič neprekoná a starký – ten mal bylinky asi na všetko. Od lopúchov na rast vlasov cez všeliečivý propolis od včielok, nakladané ľalie v liehu, nechtík v bravčovej masti…

Ale všetko sa to začalo narodením mojich dvojičiek. Starostivosť o miminká mi ukázala cestu, ktorou som sa pustila bývanim na dedine. Pestovanie zeleniny v záhrade sa stalo samozrejmosťou . Spoznávanie byliniek zase novým koníčkom. Namiesto anglických trávnikov mi dnes na konci záhrady rastie medvedí cesnak, pri obecnom úrade vždy nájdem lastovičník a tam na konci hneď za posledným domom rastie materina dúška. 

Každý rok si pridám niekoľko nových rastlín, ktoré začnem zbierať a potom susiť, macerovať, luhovať, testovať v mastiach, krémoch… minulý rok som napríklad pri kopaní domáceho chrenu pridala rastlinu hned vedľa neho – kostihoj.  Ďalšou bola trezalka, ktorá dostala chválospevy proti ekzémom, alebo lipkavec sýridlový, ktorý mi rástol 3 roky v záhradke ako burina a nakoniec sa ukázal ako to najlepsie proti pigmentovým škvrnám. 

“Ako vraví Katka, vedomosti treba odovzdávať ďalej…”

Kedysi boli na dedine vždy nejaké “bylinkárky”,  každý sme nejakú poznali, alebo o nej počuli. 

No akoby takéto osoby vymizli. A už je ich velmi málo, ich staré knihy sú čoraz vzácnejšie a ich desaťročia skúseností nie sú nikomu odovzdávané.  Ak ich recepty a znalosti zachovám, tradícia pôjde ďalej a prírodné liečiteľstvo úplne nevymrie. Vraví  sa, že príroda má liek na všetko. Len sme ju akosi v rýchlom tempe života zabudli počúvať. 

Mojou bezodnou studňou vedomostíi je teta Magda. Vždy sa smeje že “no čo máš” keď za ňou opäť idem a potom už len gravitácia prekonáva silu mojej sánky ako ma teta Magda dostáva z mojej španielskej dediny znalostí na tú prosiecku.

Áno, aj tento rok ma nájdete cupitajúc s pleteným košíkom pred západom slnka do mojej bylinkovej záhrady nazbierať lupine nechtíka, kým sa kvietky “zavrú” na noc a ja sa pridám k mojim deťom a opekaniu špekačkov a domácej slaniny od suseda pri ohni. 

Budeme krútiť žeravé konce drevených palíc do tmy a rozprávať si strašidelné príbehy, kým pojdeme vydymení, ale šťastní spat. A ked deti pospia, nechtík uz bude na najmenšom plameni “bublať” v bambuckom masle a ja budem za stolom pri otvorenej encyklopedií študovať novo objavené bylinky a srkat horúci čaj uvarený z byliniek, ktoré už poznám. 

A raz všetky tieto znalosti rada odovzdám keď budú moje dcérky pýtať radu pre moje vnúčatá, alebo komukoľvek, kto ma osloví. V tom som našla svoju cestu života. Vedie priamo cez rozkvitnutú lúku plnú byliniek. 
 

Chcete žiť zdravo vďaka sile byliniek
a domácej biokozmetike?
Zobraziť produkty

Potrebujete radu?

Nájdete u nás

Kontakt

Právo na úpravu zloženia vyhradené z dôvodu obmedzeného množstva byliniek a sezónnosti.
Copyright © 2022 L'Natura - Tvorba webstránok FreeTech services, spol. s r.o..